Madam Eva/ Máte na výber: Zorganizujte si čas alebo spomaľte

26.04.2011 09:00

 

Nepostojí a nepostojí. Letí ako šialený a vlečie sa len v nepríjemných chvíľach. Jasné, že je reč o čase, silnom protivbníkovi, ktorý nám komplikuje život.

Vedci dokázali, že Zem sa krúti o čosi rýchlejšie ako pred rokmi. Deň už nemá 24 hodín, ergo 1 440 minút. Má o minútu menej! A vraj to bude čím ďalej, tým horšie – rýchlosť vyššia, času menej. Ale to, žiaľ, nie je príčina frustrujúceho pocitu že nič nestíhame. Ako to robili naše mamy a staré mamy? Aj ony sa s časom pasovali, len o tom nevieme, lebo kto už by len do kroník zapisoval Dnes som nestihla pomlieť múku?! Alebo naozaj žili inak? „Zápasenie s časom je jedna z najčastejších tém, s ktorou ľudia za mnou prichádzajú,“ hovorí Denisa Kmecová, life koučka a predsedníčka Slovenskej asociácie koučov.

„Podľa mňa je to spôsobené tým, že žijeme rýchlejšie a plánovať sme sa ešte celkom nenaučili. Každý má však možnosť výberu: buď si lepšie zorganizuje čas, alebo spomalí. Prvá možnosť je reálna vždy, druhá závisí od okolností.“ No však práve, že „okolnosti“. Tých je veľa – práca, deti, partnerm, domácnosť, vlastné potreby a záujmy, pod hlavičkou ktorých sa ukrývajú kamarátky, šport, chuť ešte sa čosi naučiť v škole, prečítať si dobrú knihu alebo aspoň časopis, kaderníčka, kozmetička, sauna... A to sme stále iba na vrchole ľadovca menom Zoznam vecí, ktoré žena musí stihnúť. Ale ako??? Kedy????

Čítali sme, pýtali sa, pátrali po niečom univerzálnom, ale asi vás sklameme: hoci by sme veľmi chceli, nič ako zaručene fungujúci návod nejestvuje. Ale máme aspoň tri rady. Prvá: Ak chcete, aby ste vy vládli času, a nie naopak, začnite hľadať vlastný návod a vlastný spôsob, ako to dosiahnuť. Rozhovor s life koučom – človekom, ktorý vás bude počúvať a pomôže vám vydolovať zo seba vaše vlastné odpovede – sa nám zdá ako ideálne riešenie. Pretože psychoterapeuta na toto nepotrebujete a kamoška vám nepomôže, lebo je v rovnakej kaši ako vy. „Kouč správnymi otázkami privedie klienta k uvedomeniu si toho, čo naozaj chce a potrebuje. Každý má návod sám v sebe,“ tvrdí Denisa Kmecová.

Plán na úspech

Druhá rada: Plánujte. Vieme, znie to hrozne, tak direktívne, ale platí, že kto neplánuje, plánuje neúspech. „Plánovanie funguje, len ak sa robí pravidelne, systematicky, s ohľadom na psychohygienu, a hlavne ak si uvedomíme, čo tým získame. Je jedno, či plánujete do outlook kalendára, time sheetov, do malinkého diára alebo telefónu. Dôležité je mať každý deň rozvrhnutý tak, aby povinnosti neboli nad naše sily a aby v ňom vždy bolo nielen to, čo musíme, lebo musíme, ale aj to, čo musíme, lebo chceme,“ radí life koučka.

Bez stresu to nejde?

Aj keby sme plánovanie do bodky zvládli, keby naše diáre boli zaplnené vecami, ktoré musíme, ktoré chceme a ktoré vieme reálne zvládnuť, aj tak vždy hrozí, že sa udeje niečo, čo celý plán totálne zrúti, a my musíme veľmi zhlboka dýchať, aby sme sa nezrúti li už len pri predstave, aký dominový efekt sa spustí a aké bude mať následky. Dá sa vyhnúť špirále stresu, ktorá sa roztočí, keď plán vybuchne? „Toto je naozaj náročné,“ priznáva Kmecová. „Aj keď nám rozum hovorí: Buď pokojná, už to nezmeníš, urobila si všetko, čo bolo v tvojich silách, emócie pracujú. Zlepšenie prináša, keď si vytvoríme nový návyk, trénujeme sa v záťažových situáciách a odmeňujeme sa za každú situáciu vedome zvládnutú s menším stresom. Tým si rozširujeme hranice tolerancie neúspechu. A paradoxne, toto môže mať vplyv aj na lepší výkon a lepší odhad pri plánovaní, pretože získame pocit, že veci môžeme ovplyvňovať a čiastočne ich máme pod kontrolou. Na druhej strane istá malá hladina stresu je potrebná, pretože je spojená s pocitom zodpovednosti.“ Tretia rada od life koučky, ako zvládnuť time manažment života nášho každodenného, preto hovorí: „Aj malá zmena rutiny, aj jeden malý nový návyk urobia zmenu. Síce malú, ale aj taká môže významne ovplyvniť konečný výsledok.“

Trosky v troskách?

Znie to tak povzbudzujúco, však? Ak ste zatiaľ na „druhom brehu“, ak všetko zvládate len tak-tak, potom poznáte aj zúfalé chvíľky, keď sa zrútite na dlážku v kuchyni, hlava v dlaniach, oči zaliate slzami, a zúfalo sa pýtate, ako je možné, že nič, ale naozaj nič nestíhate, hoci sa tak veľmi snažíte?! Vedzte, že nie ste sama. Sú nás tisíce. Možno jednoducho príliš tlačíme na pílu, prípadne robíme nasledujúce veci,ktoré sú zlodejmi času a úhlavnými nepriateľmi time manažmentu: pokúšame sa urobiť veľmi veľa alebo všetko naraz nemáme ciele, priority alebo denné plány dovolíme, aby nás telefóny, televízia, internet, neohlásené návštevy... vyrušovali a rozptyľovali na stole v práci máme poriadnu a neprehľadnú kopu papierov a iba si myslíme, že v tom máme systém, v ktorom sa vyznáme odsúvame nepríjemné úlohy nevieme povedať „Nie!“ sme prehnane perfekcionistické sme nedostatočne dôsledné a naša sebadisciplína je slabá ako deväť ráz vylúhovaný čaj.

Autor:  Lucia Skladanová