interview o koučingu pre denník Pravda

15.06.2010 19:16

1. Kolko clenov ma Vasa asociacia a co treba, aby sa clovek stal jej clenom? Zdruzuje koucov, ktori sa venuju rozne zameranemu kocingu -

akemu? K januáru 2010 mala Slovenská asociácia koučov 60 členov. V súčasnosti ich je o niečo viac.

Členom sa môže stať kouč, prípadne sympatizant koučovania, ktorý si zaplatí členský príspevok.

Zaplatením príspevku uchádzač akceptuje etický kódex, týkajúci sa koučovania a z členstva mu vyplývajú mnohé výhody, ktoré sú uvedené aj na stránke www.koucovia.sr, napríklad. zľavy z poplatkov pri účasti na vzdelávacích aktivitách, ktoré organizuje SAKO, možnosť zúčastňovať sa na kluboch koučov a podobne.

Existujú rôzne druhy koučingu a tiež rôzne prístupy, ktoré pri práci kouči používajú. Napríklad bussiness coaching, kde už samotný názov hovorí, že ide o oblasť biznisu, napríklad zvyšovanie výkonu, motivácie a podobne. Ďalším druhom koučingu je life coaching, ktorý sa zameriava prevažne na náročné situácie v živote, ako napríklad zmeny v rodine, strata blízkeho človeka, rozvod a podobne. Iným druhom koučingu je career coaching, executive coaching, team coaching a ďalšie. Uvádzané druhy koučingu sa navzájom prelínajú, nakoľko mnohé veci, ktoré potrebuje klient riešiť a posunúť vpred, navzájom spolu úzko súvisia.

2. Preco je podla Vas dnes vo svete life koucing popularny, preco ho ludia vyhladavaju?

Life koučing pomáha vo chvíľach, keď človek potrebuje riešiť neštandardné situácie v živote, ale aj cíti potrebu sa posunúť vpred, rozvíjať svoju osobnosť, rozhodnúť sa, nájsť nové možnosti. Čiže je ho možné využiť v každodenných ale aj výnimočných životných situáciách. A čo je najdôležitejšie, koučing nerobí ľudí závislými na sebe, práve naopak, robí ich slobodnými.

3. Preco je na Slovensku on este mensi zaujem ako povedzme v susednych Cechach?

V Čechách sa koučing začal rozvíjať o niečo skôr, takže sa dostal skôr do povedomia ľudí. V súčasnosti záujem o koučing na Slovensku rýchle rastie a je na porovnateľnej úrovni ako v Čechách. V mnohých krajinách eurozóny sa však koučing už bežne používa vo väčšine organizácií a firiem a práve toto je aj našim cieľom.

4. V com spociva podstata koucovej prace, vdaka comu dosiahne to, kvoli comu za nim klient prisiel? Nie je to len momentalna iluzia, ze

klient svoj problem vyriesil?

Kouč pracuje na báze partnerstva a sprevádzania klienta, takže nehľadá a nenavrhuje riešenia, ale k tým riešeniam klienta privedie cez počúvanie a kladenie otázok. Zjednodušene povedané: Kouč nemá odpovede, iba otázky.

To však neznamená, že koučing je len o kladení otázok a počúvaní. Kouč sleduje množstvo ďalších vecí, ako je vytváranie uvedomenia, uvedomenie si hodnôt,vytváranie zodpovednosti u klienta a podobne.

5. Ake su zasady prace kouca a aky by mal byt?

Kouč má byť zrelá a vyrovnaná osobnosť, ktorá je počas koučingu „naplno“ s klientom, takže sleduje klientovu agendu, nepodsúva riešenia, neradí, nie je v roli odborníka či poradcu, má výsostne partnerský prístup a vychádza z potrieb a požiadaviek klienta.

Otázky zodpovedala:

PhDr. Denisa Kmecová, PCC
predsedníčka SAKO